Užitečné odkazy

Užitečné odkazy pro studium na NF VŠE

Studium (informace a dokumenty pro studenty)

Ke stažení pro studenty

Ke stažení pro zaměstnance

online výuka 

obecné návody

 

Elektronické informační zdroje dostupné na VŠE zde.

Knihovny

Portály k hospodářským dějinám

  • http://hsozkult.geschichte.hu-berlin.de/ (Na Humboldtově univerzitě v Berlíně vznikl internetový portál H-Soz-u-Kult – Kommunikation und Fachinformation für die Geschichtswissenschaften, který zveřejňuje recenze na historická díla a sborníky, rešerše německých, britských, amerických a francouzských historických časopisů. Informuje o konferencích, workshopech a seminářích, které se pořádají na evropském nebo americkém kontinentě. Také se snaží přispívat do diskuse o současných metodologických otázkách historické vědy.)
  • http://www.erlangerhistorikerseite.de/ (Portál německé Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg určený především studentům historie a historikům. K užitečným stránkám vede hlavně tato trojice odkazů v menu vpravo nahoře: 1. VL-Geschichte Virtual Library Geschichte, která je součástí projektů Virtual Library Deutschland a Virtual Library History, shromažďuje, třídí a publikuje odkazy na kvalitní internetové zdroje a stránky týkající se především německé historie. Zde lze nalézt velmi podrobný průvodce po internetových stránkách knihoven na celém světě. 2. Zeitschriftenfreihandmagazin – v anglické mutaci Magazine Stacks – poskytuje unikátní stále doplňovaný seznam několika set nejvýznamnějších evropských a amerických historických periodik včetně kompletních obsahů jednotlivých ročníků; 3. Quellen odkazují na prameny k německým dějinám publikovaným na internetu.)
  • https://www.clio-online.de/webresource/id/webresource-1417 (Webová stránka Nachrichtendienst für Historiker přináší anotace nových knih, webových stránek, výstav, konferencí, kongresů a rešerše německého, francouzského a britského denního tisku.)
  • http://www.hiu.cas.cz – bibliografie – bibliografická databáze – historická databáze k dějinám Českých zemí (obsahuje údaje o roce 1990)

Archivy

  • Česká archivní společnost (ČAS)
    Společnost je dobrovolným sdružením profesních archivářů i dalších příznivců a sympatizantů z řad odborné i laické veřejnosti. Více než její činnost zaujme rubrika Adresy archivů (adresa, telefon, e-mail) a především odkazy na stránky českých archivů, řazené podle stávajícího členění archivů (Státní ústřední archiv, oblastní archivy pro bývalé a postupně i nově vzniklé kraje, okresní archivy, archivy měst, archivy zvláštního významu). K běžným náležitostem internetové stránky každého archivu patří upozornění na otevírací dobu, služby badatelům, historii archivu a přehledy fondů a sbírek, které se ovšem svou podrobností liší.
    Přes stránku ČAS lze také dospět ke sdruženým odkazům na spolky a společnosti, ať už vědecké a odborné nebo vlastivědné a regionální, k internetovým časopisům a diskusním fórům nebo i stránkám věnovaným pomocným vědám historickým. Můžete zde najít informace i o zahraničních archivech.
  • National Archives of the U.S.

Další volně dostupné zdroje

Zdroje číselných dat

  • Autor: Tereza Strejčková
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: